«

»

Kabuğu Kendisinden Faydalı Yiyecekler

Hiç düşünmeden çöpe attığımız kabukların da yararları olduğunu biliyor muydunuz? Besin değerleri yüksek olan bir yiyeceğin kabuğu da elbet sağlıklı olabilir. Karşınızda kabuğu faydalı olan gıdalar ve kabuklarının neye yararlı oldukları ile ilgili birkaç güzel bilgi.

YUMURTA KABUĞU

Yumurtanın en değerli besin kaynaklarından biri olduğunu biliyoruz. Yumurtanın kabuğu da kendisi kadar besin değeri taşıyor. Nasıl mı? Mesela kemik erimesi, diş onarımı gibi kemiksel sorunlara karşı son derece faydalıdır yumurta kabuğu. Yumurta kabuğunu kolay tüketebilmeniz için toz haline getirip salatalarda ve çorbalarda kullanabilirsiniz.

Uyarı: Yumurta kabuğu oluşumu nedeniyle bakteri üretimi yapabileceğinden iyice kaynatıldıktan sonra kullanılmalıdır.

PATATES KABUĞU

Patatesin kabuğu ise saçların bakımı açısından faydalıdır. Saçın ihtiyacı olan potasyum, demir, fosfor, lif, çinko ve C vitamini içerdiğinden saç için çok önemlidir. Aynı zamanda cilt için de faydalıdır.

SARIMSAK KABUĞU

Sarımsağı kokusundan dolayı yemeye çekinsek de aslında birçok faydası var. Üstelik kabuğunun bile. Kabuğunda 6 tane antioksidan içerdiği için önemli faydaları vardır. Sarımsağın kabuğunun kalbi koruyan bileşenler içerdiği de araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>