«

»

Kadınlara Kilo Aldıran Hormonlar

Kadınlarda Kilo Aldıran Hormonlar

Tiroid Hormonu:

Tiroid eksikliği özellikle kadınlar arasında yaygın bir sorundur. Hipotiroidizm kadınlarda kilo aldıran asıl nedendir. Yaygın belirtileri yorgunluk, soğuk intoleransı, kilo artışı, kuru cilt ve kabızlıktır. Kilo artışının nedeni vücut metabolizma hızının azalmasıdır.

Östrojen:

Östrojen kadın cinsiyet hormonudur. Menopoz döneminde östrojen seviyeleri düşer. Bu durum özellikle karın bölgesinde kilo alımına ve şişkinliklere neden olur. Östrojen aynı zamanda kaloriyi yağ hücrelerine çeviren bir hormon olarak bu dönemde etki gösterir. Bu durum aynı zamanda oboziteye neden olabilmektedir.

Progesteron:

Menopoz sırasında, vücuttaki progesteron seviyesinde düşüş yaşanır. Aslında bu hormonun azalması kilo almanıza neden olmaz. Kadınlarda progesteron hormonunun azalması vücudun su tutmasına neden olur ve şişkinliklere sebebiyet verir. Bu nedenle vücudunuzu daha dolgun ve daha ağır hissedebilirsiniz.

Testosteron:

Bazı kadınlar Polikistik Over Sendromu (POS) denilen hormon bozukluğundan mustariplerdir. Bu durum testosteron seviyesini arttırır ve kilo almaya, adet bozukluklarına, sakal çıkmasına, akne oluşumuna ve kısırlığa neden olabilmektedir. Aynı zamanda testosteron kadınlarda kas kütlesi artışına da neden olmaktadır. Menopoz sırasında artan testosteron seviyesi metabolizma hızının yavaşlamasına ve kilo almanıza neden olacaktır.

İnsülin:

İnsülin hormonu pankreasın beta hücreleri tarafından salgılanır. İnsülin vücutta yağ ve karbonhidrat seviyelerinin düzenlenmesinden sorumludur. Aynı zamanda vücudun glikozu kullanmasına olanak sağlar. Kanda yüksek insülin seviyesi kilo almanıza neden olur.

Stres Hormonu Veya Koztizol:

Kadınlarda kilo aldıran diğer suçlu hormon kortizoldür. Yüksek düzeyde kortizol iştahınızın artmasına ve kilo almanıza neden olur. Stres ve uyku eksikliği kandaki kortizol seviyesinin yükselmesine neden olan iki etmendir. Cusing sendromu kortizol seviyesinin artışı ile ortaya çıkan bir problemdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>