«

»

Kimyasal Ürünlerin Cilde ve Vücuda Zararları

Kimyasal ürün kullanımı günümüzde oldukça fazladır. İnsanlar genel olarak markaya bakarak aldıkları ürünlerin içeriklerine bakmadan kullanmaya başlıyor. Daha sonra ciltte kızarmalar ve alerjiler görülüyor. Kimyasal olan ürünlerin bozulma olasılıkları oldukça azdır. Bu ürünlerin tüketilmesi cilt sağlığı için tehlike oluşturmaktadır. İçerisinde zararlı madde bulunan ürünlerin genelde en çok bulunan zararı paraben maddesidir.Kozmetik ürünlerde pek çok renklendirici sentetik boyalar mevcuttur. Aldığınız ürünlerde yazılı olan FD&C yazısı o üründeki bulunan renklendiricinin petrolden elde ettiğini ifade etmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar ile bu maddelerin kansere neden olduğu tartışılmaktadır. Sentetik boyaların içerisinde bulunan alüminyum, kurşun, potasyum ve baryum gibi maddeler sabitleyici madde olarak kullanılmaktadır.

Cilde zarar veren maddelerden olan formaldehit çeşitli sabun, şampuan, duş jeli ve kirpik bakım ürünlerinin içersinde bulunmaktadır. Bu maddenin içerisinde bulunduğu ürünler uzun süreli kullanım sonrasında kişilerin sağlıklarında pek çok soruna neden olmaktadır. Bağışıklık sisteminin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına engel olmaktadır. Ayrıca çeşitli astım hastalıklarını da tetiklemektedir. Solunum sisteminin işlevini bozmaktadır. Cildi tahriş ederek çeşitli yaralara neden olur.

Formaldehit nedir?

Sabun, duş kremi, şampuan, oje ve kirpik yapıştırıcı gibi kozmetik ürünlerinde bulunan formaldehit, ürünlere yasal olarak en fazla %0,2 civarında eklenebiliyor. Ancak formaldehite uzun süre maruz kalmanın solunum sistemini tahriş ettiği, astımı tetiklediği ve bağışıklık sistemine zarar verdiği biliniyor.

Paraben Nedir?

Kozmetik ve birçok cilt bakımı ürünlerinin içerisinde bulunan bu madde bakterilerin oluşumunu engellemek gibi özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı çeşitli losyon ve kozmetik ürünlerinde tercih edilmektedir. Fakat yıllar önce yapılan bir araştırmaya göre içerisinde paraben bulunan ürünlerin kullanılması sonucu kanser riski görülmesi daha fazladır. Paraben insanlar üzerinde östrojen hormonlarının yoğun olarak kullanılmasına neden olmaktadır. Çeşitli ilaç ve sağlık ürünlerinde bulunan parabenin orantılı bir şekilde kullanılmasının insanlara herhangi bir zararı bulunmadığı da söylenilmektedir. Kana geçme olasılığı çok az olan bu maddenin vücuttan atılımı da idrar yoluyla gerçekleşmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>